Bebek Dostu Hastaneyiz
04 Şubat 2022Anne sütünün bebekler için önemi nedir?

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk 6 ay  sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt, bebek için çok önemlidir, çünkü bebeği hastalıklara karşı korur, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebekler için yaşamsal öneme sahip. Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirme. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin IQ düzeyi, diğer besinlerle beslenen bebeklere göre 8 puan daha fazla oluyor.

Anne sütü neden bebekler için iyi besindir?

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahiptir. Anne sütünü hazmı kolaydır, kaynatmak gerekmez. Daima taze, temiz ve bebeğe vermek üzere hazırdır.

Anne sütü bebekleri hangi hastalıklara karşı korur?

Anne sütü ve doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenmiş çocuklar astım, alerji, çocuk diyabeti gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyor ve kanser oranının daha düşük olduğu biliniyor. Anne sütünün içinde yeterli demir olduğu için, emzirilen bebeklerde kansızlık görülmez. Ayrıca anne sütü alan bebeklerde, pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

Anne sütü verilmeyen bebeklerde görülen riskler nelerdir?

Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranları beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre emziren kadın oranları yüksek olsaydı yılda 1.5 milyon bebeğin yaşamı kurtulacaktı.

Bebekler ne kadar süre anne sütü ile beslenmelidir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra ve ilk 6 ayda yapılmasını öneriyor. Anne sütü ile beslenme ilk 6 aydan sonra uygun besin takviyeleriyle 2 yaş ve üzerine kadar devam etmelidir.

İdeal emzirme nasıl olmalıdır?

Hamilelik döneminde anne adayı emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne ve bebek 24 saat birlikte olmalıdır. Emzirme doğumdan yarım saat sonra başlamalıdır. Annelere emzirme ve bebeklerinden ayrı olduklarında da sütlerini muhafaza etme yöntemleri öğretilmelidir. Yeni doğmuş bebeklere anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Anneler emzirmeye teşvik edilmelidir. Yapay meme veya emzik emzirme döneminde bebeklere verilmemelidir.

Emzirmenin anne sağlığına faydaları nedir?

Emzirme bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Doğumdan hemen sonra emzirme doğum sonrası kanama riskini azaltır. Bebeğin annesini emmesinin anneyi idrar yolu enfeksiyonlarından, göğüs ve yumurtalık kanserinden koruduğu bilinmektedir. 

Emzirmenin psikolojik faydaları nedir?

Emzirme anne ve çocuk arasında yakın sevgi dolu ilişki sağlar. Annenin duygusal açıdan tatminini sağlar. Bebek daha az ağlar. Anne bebeğine daha sevgi dolu davranır. Bebeği terk etme veya hırpalama olasılığı daha düşüktür.

Bebek her ağladığında emzirilmeli midir?

Evet, bebek her ağladığında emzirilmelidir. Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Bebeğin emme sıklığı daha sonra giderek azalır.


EMZİRME POLİTİKAMIZ

1.Hastanemiz BEBEK DOSTU HASTANEDİR. Hastanemizde anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bebek formüllerinin pazarlanması ile ilgili uluslar arası yasaya uygun olarak yazılı bir emzirme politikası hazırlanmış olup bu politika düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmaktadır.
a) Hastanemizde oluşturulan standartların devamının sağlanması veri izleme, değerlendirme sistemleri ile yapılmakta, Anne sütü ve emzirme ile ilgili olarak bebeklerin izlenmesi kayıt altına alınmaktadır.
b) Bebek Dostu Hastane önerisine uygun olarak Hastanemizde bebek dostu komitesi vardır.
2. Tüm sağlık Personeli emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi, yetkinlik ve becerilerle donatılması amacıyla eğitilmektedir.
3. Hamile kadınlara ,lohusalara ve aile bireylerine sözlü ve yazılı olarak ,anne sütü ve emzirmenin önemi konusunda eğitim verilmektedir.
4. Bebekler doğumdan sonraki bir saat boyunca (tıbbi bir zorunluluk olmadıkça) Hemşire/ Emzirme Eğitim Hemşiresi gözetiminde ten tene teması kurması sağlanarak emzirilir. Uygun emzirme gerçekleşene dek anneye emzirme desteği sağlanmaya devam edilir.
5. Annelere, emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmektedir.
6. Hastanemizde doğan tüm bebekler tıbbi bir gereklilik olmadıkça yalnızca anne sütü ile beslenirler , anne sütü dışında herhangi bir sıvı gıda verilmemektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi devamında ise uygun tamamlayıcı besleme ile beraber emzirmenin 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmesi konusunda aileler bilgilendirilmektedir.
7. Anne ve bebeğin görsel ve tensel teması kolaylıkla sağlayabilecekleri şekilde 24 saat boyunca aynı odada kalmaları sağlanır. Sağlık sorunu olmadıkça ayrı kalmalarına izin verilmemektedir.
8. Anneler bebeğini her istediğinde emzirmesi konusunda teşvik edilmektedir.
9. Hastanemizde biberon ve yalancı emzik gibi aparatlar kullanılmaz, riskleri konusunda annelere eğitim verilir.
10. Annelere taburcu olduktan sonra da emzirmeyi sürdürebilmeleri karşılaşacakları sorunları çözebilmeleri için destek ve bakım hizmetleri verilmektedir.

ANNE SÜTÜ;

·         Bebeğiniz için yeri doldurulamaz bir doğa harikasıdır

·         Bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en uygun besindir

·         Her zaman hazır, temiz, uygun ısıdadır

·         Sindirimi en kolay besindir

·         Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun özelliktedir

·         Bebeğin büyüme ve gelişimini hızlandırır

·         Bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her türlü (k ve d vitamini hariç) besin öğesine sahiptir

·         Aşırı şişmanlama (obezite) riskini azaltır

·         Annenin ilk gelen sütü bebeğin ilk aşısıdır

·         Bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur

·         İshale yol açan mikroorganizmaların oluşumunu engeller

·         Bebeklerde daha az kansızlık görülür

·         İleri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olasılığını da azaltır (alerjik hastalıklar,şeker hastalığı ,astım ,kanser..)

·         İçerdiği A vitamini ile göz hastalıklarına karşı korur

·         Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür

·         Ani bebek ölüm riskini azaltır

·         Bebek için doğal bir sakinleştiricidir

·         Anne sütü ile beslenen bebekler daha az ağlar daha iyi uyurlar

·         Emzirmeyle anne ile bebek arasında var olan duygusal bağ gelişir

·         Bebeğinizin zeka gelişiminin daha iyi olmasını sağlar.

EMZİRMENİN ANNEYE YARARLARI

·         Rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlar

·         Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür

·         Emmeyle anneden salgılanan hormonlar sayesinde kısa sürede dinlenme ihtiyacını karşılar, huzurlu olur

·         Menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır

·         Erken emzirmeyle doğum sonrası kanamalar çabuk kesilir

·         Memelerde şişme, iltihaplanma olmaz; anne loğusalık dönemini rahat geçirir.

·         BEBEĞİNİZE İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ VERİN.

·         6. AYDAN İTİBAREN EK BESİNLERE BAŞLAYIN.

·         İKİ YAŞINA KADAR ANNE SÜTÜ VERMEYE DEVAM EDİN.